Biskopsvigning av metropolit electus Kleopas

Boston. Ethnikos Kiryx rapporterar att metropolit electus Kleopas Strongylis av Sverige och Skandinavien sannolikt kommer  att vigas till biskop den 21 maj av den ekumeniske patriarken Bartholomaios i Fener i Konstantinopel. Arkimandrit Kleopas Strongylis meddelar Ethnikos Kiryx att han är tacksam och överraskad över valet till metropolit av Sverige och Skandinavien.

Posta en kommentar eller lämna en trackback: Trackback URL.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: