Ekumeniska äktenskap i Ortodoxa kyrkan

De olika ortodoxa kyrkorna har genom historien haft olika bestämmelser för ekumeniska äktenskap (så kallade blandäktenskap). Den andra allortodoxa koncilieförberedande konferensen i Chambésy år 1982 beslutade att de lokala ortodoxa kyrkorna kan tillåta ekumeniska äktenskap under förutsättning att barnen döps i ortodoxa kyrkan och uppfostras i den ortodoxa tron. Bestämmelserna för kyrklig vigsel i Grekisk-ortodoxa metropolitdömet av Stockholm och hela Skandinavien tillåter ekumeniska äktenskap med personer som är döpta enligt dopformeln från Matteusevangeliet (”i Faderns och Sonens och den helige Andes namn”).

Posta en kommentar eller lämna en trackback: Trackback URL.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: