Ekumeniska äktenskap i Ortodoxa kyrkan

De olika ortodoxa kyrkorna har genom historien haft olika bestämmelser för ekumeniska äktenskap (så kallade blandäktenskap). Den andra allortodoxa koncilieförberedande konferensen i Chambésy år 1982 beslutade att de lokala ortodoxa kyrkorna kan tillåta ekumeniska äktenskap under förutsättning att barnen döps i ortodoxa kyrkan och uppfostras i den ortodoxa tron. Bestämmelserna för kyrklig vigsel i Grekisk-ortodoxa metropolitdömet av Stockholm och hela Skandinavien tillåter ekumeniska äktenskap med personer som är döpta enligt dopformeln från Matteusevangeliet (”i Faderns och Sonens och den helige Andes namn”).

Annonser
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google+-foto

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

w

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: